Küçük Bütçelerle Reklam Yapmak

Eklenme Tarihi : 05 Haziran 2014

Büyük markalar, büyük bütçelerle reklam yaparlar. pazarlamanın tüm alanlarını ve olanaklarını en etkili şekilde kullanırlar. Bir savaş alanına benzeyen bu arenada, küçük reklam bütçeleriyle kazanmanın yolu var mı? Yerel işletmeler ne yapmalı?

Reklam ve tanıtım için en mantıklı yol, adım adım ilerlemektir. Küçük reklam bütçeleriyle başlayıp kontrollü olarak büyütmektir. Bunun için başlangıç sosyal medyada yapılabilir.  Sosyal medya, ücretsiz ya da küçük bütçeli pazarlama için yeni ve iyi bir alandır. Çalışmalarkent konseptli internet siteleri ve gazetelerin kent ekleri ve yerel dergilerle desteklenebilir. Tüm bunlar iyi bir medya planlaması eşliğinde oldukça ekonomik bütçeler ile gerçekleştirilebilir. Önemli olan tanıtımlarınızın planlı ve süreklilik arzetmesidir.

Sosyal ağlarda pazarlama yaparken,

  1. İçerik kalitesinin yüksek tutulması gerekir. Sosyal ağları kullanan insanlar her an yeni bir  içerikle karşılaşmaktadır; onların ilgileneceği, onları heyecanlandıran içerikler üretilmelidir.
  2. Markanın yer alacağı sosyal ağ için, küçük de olsa, reklama bütçe ayırması gerekir.
  3. Sosyal medya geniş bir platformdur. Facebook, Twitter, Google + Pinterest, Instagram ve diğerleri... Markanın kendi hedefleri doğrultusunda en isabetli sosyal ağ hangisidir? Her markanın, her kampanyası için “birincil” pazarlama mecrasının hangisi olduğunu tartması gerekir.
  4. Facebook ve diğer mecralar sürekli yenilik yapmaktadır. Markanın bu gelişmeleri bilmesi ve mecraların en iyi yaptığı şeyi kullanması gerekir.
  5. Sosyal ağlardaki rakiplerin takip edilerek hatalarından ders çıkarmak önemlidir. Sosyal ağlardaki tüm markaları analiz etmek, isabetli adımlar için gereklidir.
  6. Facebookta ya da diğer sosyal ağlarda hep aynı strateji ile gitmemek, geri bildirimleri değerlendirerek değişiklikler yapmak önemlidir.

Bir pazarlama alanı olarak sosyal medya, ekonomik bütçelerle çok iyi bir şekilde değerlendirilebilir. Fakat bilinçli ve etkili kullanıldığında işe yarayacaktır. Dikkatli ve kontrollü başlamak, sabır ve süreklilik iyi sonuçlara ulaştıracaktır.